Komoly fejlesztésen dolgozik a STRABAG: a British American Tobacco (BAT) tulajdonában lévő, több mint 110 éves pécsi dohánygyár új gyártócsarnoka már februárra szerkezetkész lehet.
Bár egészen az 1750-es évekig nyúlik vissza a dohány és Pécs kapcsolata, hiszen a Dél-Dunántúl dohánytermesztése már akkor is jelentős volt, Pécs dohánygyárának megépítéséről végül csak 1906-ban született döntés. A város dohánygyára mellett szólt, hogy a Pécs környéki hegyek szőlőit teljesen elpusztította a filoxéra, így sok ember veszítette el megélhetési forrását, de a városban is bőségesen akadt női munkaerő, a környék dohánytermelő területeiről pedig olcsón és könnyen lehetett nyersanyagot szerezni.
Amint azt a jelenkor.hu is hangsúlyozza: kortársai kiemelték a város jó vasúti összeköttetését is. 1906-ban az új szivarkagyár székhelyéül Pécs városát jelölték ki, 1908-ban pedig elkészültek a – Zobl Lajos, Pollacsek és Epstein cége által készített – szecessziós épületegyüttes tervei is, 1912-ben pedig megindulhatott a termelés.
A ’40-es évekre elavult gyár fennállásának legnagyobb volumenű újítását a filteres Fecske márka Pécsre (majd Egerbe) kerülése hozta el: a következő tíz évben megkezdődött az akkor újdonságnak számító, aktív szenet tartalmazó, kreppelt papírból és acetátszálból készített, kombinált filterek gyártása, ami nemzetközi sikert is hozott a vállalatnak. 1992-ben privatizálták a gyárat, amely a BAT tulajdonába került. Azóta is jelentős és folyamatos fejlesztések történnek a vállalatnál: megújult a pécsi dohánygyár, az ezredfordulóra a BAT Hungary korszerű, országos nagyvállalattá vált, amely jó minőségű termékekkel a magyar dohánypiac egyik vezetője lett.
Napjainkban is a BAT a régió egyik legjelentősebb munkáltatója, több mint 1000 főt foglalkoztat. A szecessziós dohánygyár mellett jelenleg is további két modern telephelyen folyik a gyártás, amelyek mindegyike karbonsemlegességi tanúsítvánnyal rendelkezik. A mostani fejlesztéssel pedig egy új nikotinpárna-gyártócsarnok és háromemeletnyi új iroda támogatja majd a vállalat működését. A befektetésnek köszönhetően 450 új munkahely jön létre a régióban, amelyekből már több, mint 100 pozícióra jelenleg is várják a jelentkezőket.
13 ezer négyzetméter a vállalat új fejlesztése, amelyben a gyártócsarnok mellett magasraktár, és irodaépület is készül a CENC Kft. tervei szerint. A STRABAG Építő Kft. megbízása az alapozás földmunkáira, majd tömbalapok és lemezalapok készítésére, ezt követően pedig előregyártott vasbetonszerkezetek építésére terjed ki. A kivitelező kiváló ütemezését mutatja, hogy bár októberben vették át a munkaterületet, a 11,5 és 18 méter közötti magasságú, az irodarészen háromszintes csarnoképület teljes előregyártott és monolit vasbetonszerkezetével elkészülhet már februárra.
„A területről eddig kb. 4 000 m3 földet szállítottunk el, folyamatban van a tereprendezés, lavírsík kialakítása, valamint a tömbalapok alapozási munkái”
– tudtuk meg Jakab Róberttől, a STRABAG projektvezetőjétől.
Mivel már az eltelt két hónap során megtörtént a depóterületek kialakítása, a zúzott kavics ágyazat építése és a lemezalap, vasszerelése, betonozása nagyából 8 000 m2-en, mára az alapozási munkák mellett az előregyártott szerkezetek építését is elkezdhette a kivitelező.
Kehelyalapok, pillérek, gerendák és födémek épülnek egyidőben az épület különböző részein, ami kivételesen fontossá teszi a precíz organizációt. Amint a jelenleg zajló feladatokról Jakab Róbert lapunknak nyilatkozott:
„Az irodarészen az összes pillért beállítottuk. Ott jelenleg a „búvótérben” zajlik a gerendarácsok zsaluzása, betonozása és a födém zsaluzása. Mára szinte teljesen elkészültek a kehelyalapok a raktározási részen, míg a gyártóterületen nemrég kezdtük el az alapozási munkákat.”
Annak ellenére, hogy a belső technológia kialakítása és belső tér építészeti tervezése még folyamatban van, a feszített tempó fontos alapot ad a beruházónak a sikerhez.