A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adatai alapján 2024 szeptemberében közel 1,5 millióan látogattak hazánkba, illetve vették igénybe a szálláshelyek szolgáltatásait, ami 2 százalékkal haladta meg a tavalyi időszakot - hívta fel a figyelmet a legfrisseb idegenforgalmi adatokra keddi közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
A szálláshelyek országosan több mint 3,6 millió vendégéjszakát regisztráltak ebben az időszakban, ami 1,1 százalékos emelkedést jelent az előző évhez viszonyítva.
Az év kilencedik hónapjában a hétvégi napok eltérése, a kedvezőtlenebb időjárás és az árvízhelyzet negatívan hatott a belföldi turizmusra - állapította meg az NGM, hozzáfűzve, hogy Magyarország azonban továbbra is népszerű célpont az utazók körében. Ennek köszönthetően szeptemberben a külföldről hazánkba látogatók száma közel 767 ezerre nőtt, ami 10 százalékkal múlta felül a tavalyi eredményt. A belföldi vendégek 1,6 millió éjszakát töltöttek a szálláshelyeken, míg a külföldi vendégéjszakák száma közel 2 millió volt, ez utóbbi közel 6 százalékos növekedésnek felel meg.
A fővároson kívül eltöltött vendégéjszakák kétharmada a belföldi vendégekhez volt köthető, a legnépszerűbb turisztikai térségnek pedig szeptemberben is a Balaton bizonyult.
A szálláshelyi forgalom közel 40 százaléka célozta Budapestet, a fővárosi vendégéjszakák száma 1,4 milliót ért el, azaz több mint 13,2 százalékkal bővült tavalyhoz képest.
A nemzetközi vendégforgalom aránya Budapesten 87 százalékos volt, a külföldi vendégéjszakák száma a fővárosban 1,2 milliót tett ki, ami 15 százalékos növekedést jelent. Budapest iránt tehát kimagasló a nemzetközi utazók érdeklődése - állapította meg az NGM.
Az utazás iránti aktív érdeklődésnek köszönhetően a szálláshelyek bevétele jelentősen, 20 százalékkal bővült, így szeptemberben országszerte összeségében 97 milliárd forint bevételt könyvelhettek el. Ebből több mint 48 milliárd forintot vidéken költöttek el a vendégek, ahol a bevételek 6,5 százalékkal haladták meg a tavaly szeptemberit. A vendéglátóhelyeken összesen 161,3 milliárd forint bevétel keletkezett, ami 3,3 százalékos növekedést jelent az előző év kilencedik hónapjához képest.
Az NGM úgy ítéli meg, hogy 2024-ben a turisztikai ágazat teljesítménye újabb magaslatokba tör, és felülmúlja a rekordot jelentő tavalyi év eredményeit: a rendelkezésre álló adatok szerint 2024 első kilenc hónapjában 14 millió vendég érkezett a hazai szálláshelyekre, ami 10 százalékos növekedésnek felel meg a 2023-as adatokhoz képest, míg a vendégéjszakák száma 5 százalékos növekedést produkálva már elérte a 35 milliót.
Az adatok alapján megállapítható, hogy Magyarország vonzereje szeptemberben is erősödött - fogalmazott az NGM.
Egyre több család tud kikapcsolódni menni, akár egy hétre is. A turizmus folyamatos növekedést mutat, a látogatók érdeklődése Budapest és a vidéki régiók iránt nem csak a turizmusra, de a helyi gazdaságra is kedvező hatással van.
A minisztérium hangsúlyozta: a turizmus stratégiai fontosságú ágazatként Magyarország gazdaságának meghatározó pillére, amely jelentős mértékben járul hozzá a GDP növekedéséhez és biztosít megélhetést az ágazatban dolgozó mintegy 400 ezer embernek. A kormány az ágazat teljesítményének növelése érdekében 15 milliárd forintból indított ágazati programokat a vendéglátóhelyek fejlesztésére, színvonalának és versenyképességének növelése érdekében - emlékeztetett az NGM.
Az Aranyhíd strandon két új épületet emeltek: az egyikben étterem és jegypénztár, a másikban vizesblokkok közösségi tér kap helyet.