A Szigetvári Rendőrkapitányság bűnmegelőzési előadója kilenc településen szervezett vagyonvédelmi tanácsadást 2019. március 4-e és 6-a között, amelyhez a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács által támogatott Police Café programmal csatlakozott. A programban több olyan település is részt vett, ahol a lakosok száma nem haladja meg az 500, két esetben pedig a 100 főt sem. A rendőrök elsősorban az időskorúakat szólították meg, de a felnőttkorú lakosság is érdeklődött a program iránt, amely az úgynevezett alkalmi, besurranásos és trükkös lopások, valamint a trükkös csalások megelőzésére, továbbá a lakóházak megfelelő védelmére hívta fel a figyelmet.
A trükkös lopások megelőzése érdekében fogadja meg az alábbi tanácsokat:
- Idegent ne engedjen be a lakásba, bármilyen indokkal is érkezik!
- Amennyiben a hívatlan „vendég” akarata ellenére belépett az otthonába, ne hagyja egy pillanatra sem felügyelet nélkül! Lépjen fel határozottan, akkor feltehetően meghátrál és távozni kényszerül!
- Bárkinek is mondja magát (akár hivatalos személynek), minden esetben kérjen igazolványt és hívja fel azt a szolgáltatót, szervet, amelyre hivatkozik!
- A kerítésen, zárva tartott bejárati ajtón keresztül kérdezze ki az érkezőt, hogy miért jött, és csak az állítás valódiságának ellenőrzése után nyisson kaput, ajtót!
- Aki rosszullétre hivatkozik, annak hívjon mentőt, vagy irányítsa a közeli orvoshoz, egészségügyi intézményhez! A pénzváltás trükkjével próbálkozót a legközelebbi üzletbe küldje!
- A közszolgáltatók sem díjbeszedést, sem visszautalást nem rendeznek készpénzben, azt átutalással intézik. Szakembereik csak indokolt esetben keresik fel a fogyasztókat, amelyről előre értesítik az ügyfelet. A szolgáltatók alkalmazottjai minden esetben igazolvánnyal igazolják magukat.
AktuálisBaranya megyePolice Café