Játékkal, történelmi kalandozással és az oszmán kor népszerű italával készülnek Pécsett az Emlékhelyek napjára.
Május 10-én, szombaton rendezi meg a Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) az Emlékhelyek napja elnevezésű országos programsorozatot, amelynek célja, hogy ismertebbé váljanak a nemzeti és történelmi emlékhelyek - tájékoztatta a NÖRI az MTI-t.
Az idén tizedik alkalommal megvalósuló eseményen tárlatvezetések, bemutatók, családi programok, kézműves foglalkozások, tudáspróbák várják az érdeklődőket Soprontól Debrecenen, Egeren, Gyulán, Keszthelyen keresztül Pécsig, csaknem ötven helyszínen.
A hagyományosan május második szombatján tartott Emlékhelyek napján Tatabányán az idén a program tematikája a honfoglalás köré épül. Számos szabadtéri program várja az érdeklődőket szombaton 14 órától a Turul-emlékműnél. Siklóson vártörténeti előadással és az "igazán sötét középkort" bemutató előadással készülnek.
Pécsett történelmi kalandozások várják a családokat, térképes időkapszula keresést is szerveznek a Középkori Egyetem és az Északi Várfalsétány középkori emlékei között. A játék végén az oszmán kori Pécs kedvenc italát, a gyümölcsserbetet is megkóstolhatják a résztvevők - emelik ki a szervezők. Kőszegen és Monokon kézműves foglalkozások, a Magyar Nyelv Múzeumában különleges tárlatvezetés lesz. Ingyen látogatható Gödöllőn A kastély titkos élete című kiállítás, Esztergomban ingyenes tárlatvezetéssel készülnek. Egerben fegyver- és viseletbemutató, kurátori tárlatvezetés, a budapesti Műegyetemen 1956-os kalandjáték várja a látogatókat.
A Nemzeti Örökség Intézete a Fiumei úti sírkertben, a Salgótarjáni utcai zsidó temetőben és az Új köztemető Nemzeti Gyászparkjában ingyenes tematikus sétákkal várja az érdeklődőket, este 21 órától Vecsei H. Miklós és a QJÚB Ázott hajában hét halott bogár című, Radnóti Miklós élete nyomán készült koncertje hallható a Kossuth-mauzóleumnál. Az Emlékhelyek napja megnyitó ünnepsége és az Év Emlékhelye-díj átadása május 9-én, pénteken 10 órakor lesz az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban. A hat éve alapított díjjal azokat az emlékhelyeket ismeri el a NÖRI és a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság (NEKB), amelyek az emlékhelystátuszukat leginkább kiaknázzák - áll a közleményben.