A Pécsi Tudományegyetem immár a hatodik magyarországi partnere a SZÉK-nek.
Egyetemi ápolóképzés és egészségügyi menedzserképzés őszi indítását jelentették be pénteken Székelyudvarhelyen a Pécsi Tudományegyetem, a városban működő Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ, valamint a Nemzetstratégiai Kutatóintézet képviselői.
Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet vezetője olyan álomnak tartotta a képzés beindítását, amire néhány éve még gondolni sem mertek a helyi szakemberek. Mint felidézte: a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központban (SZÉK) 1998 óta, amikor még ő volt a város polgármestere, folyamatosan indultak egyetemi képzések magyarországi partnerintézményekkel közösen.
A Pécsi Tudományegyetem immár a hatodik magyarországi partnere a SZÉK-nek. Azt is megemlítette: a székelyudvarhelyi képzéseket mindig a magyarországi oktatási rendszerben akkreditáltatták, és segítették a végzősöket a diplomájuk honosításában. Ezzel szemben a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyeteml (EMTE) román akkreditációt szerzett a képzéseinek.
Szili Katalin miniszterelnöki megbízott, a Pécsi Tudományegyetem kuratóriumának tagja kijelentette: a legjobb szakemberekkel biztosítanak majd minőségi képzést, és ezzel nemcsak a magyarság ügyét, hanem Románia érdekeit is szolgálják, hiszen a betegségnek nincs nemzetisége. Arra is kitért, hogy a modellváltáson átesett Pécsi Tudományegyetem nemzeti hálózati centrumává válik.
Ágoston István, a Pécsi Tudományegyetem dékáni megbízottja elmondta: a koronavírus-világjárvány ráirányította a figyelmet arra, hogy egy ország akkor tud megküzdeni a kihívásokkal, ha jó egészségügye, magasan képzett egészségügyi szakdolgozói vannak. Hozzátette: az elindítandó képzések egy része távoktatásban, másik része jelenléti oktatásban indul, és számítanak a helyi szakemberekre is.
Verzár Zsófia, az egészségtudományi kar dékánhelyettese elmondta: Pécsen EU-támogatással sikerült létrehozni egy olyan MediSkillsLabot, amely intenzív terápiás szakemberek, aneszteziológusok képzését biztosítja. Hozzátette: hasonlót szeretnének Székelyudvarhelyen is létrehozni.
Újságírói kérdésre Szász Jenő tisztázta: az ősszel indítandó ápolói képzés magasabb fokú diplomát ad, mint a Székelyudvarhelyen jelenleg is zajló posztliceális képzés. Megoldandó feladatnak tekintette, hogy a román állami rendszerben működő posztliceális ápolóképzés végzősei úgy folytathassák a tanulást a pécsi egyetemi képzésen, hogy a tanulmányaik egy részét elismerik.
Ilyés Ferenc, a SZÉK vezetője újságírói kérdésre elmondta: a Felveteli.ro internetes oldalon április 20. után teszik fokozatosan közzé a szakok elindításával kapcsolatos közérdekű információkat.
Gépekkel és munkavállalóival is bekapcsolódott a STRABAG Gönyűnél az árvízvédelmi munkálatokba.