2017. április 23-án megnyílt a magyar kerámiaművészet elmúlt négy évének alkotásaiból keresztmetszetet adó második Országos Kerámia Quadriennále a pécsi Janus Pannonius Múzeum Modern Magyar Képtárában.
A 66 művész mintegy 150 alkotását bemutató - június 18-ig látogatható - tárlat megnyitóján Fabényi Julia, a Ludwig Múzeum főigazgatója a siklósi és kecskeméti kerámiatelepek működését, az "egyetemes ipari forradalomban résztvevő" Zsolnay-gyárat, illetve a Pécsi Tudományegyetem művészeti karán folyó kerámiaoktatást méltatva kijelentette: "Pécs a porcelán és kerámia városa".
A quadriennálé jelentőségét érzékeltetve arra is kitért, hogy "egyre gyötrelmesebb megvalósítani egy ilyen átfogó, nagy odafigyelést igénylő és gyakran meg nem hálált feladatot".
Fabényi Júlia szerint a JPM kerámia-seregszemléi lehetőséget biztosítanak az alkotók életművének nyomon követésére; a katalógusok egészen pontosan mutatják az egyéni utak alakulását a kezdő fiatal művész első formáitól napjainkig. Az eseményen az Emberi Erőforrások Minisztériumának fődíját Fekete László Ferenczy Noémi-díjas keramikus vehette át. A félmillió forinttal is járó elismerést Fabényi Júlia adta át az alkotónak.
A megnyitón a JPM különdíját Füzesi Zsuzsa, a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. alkotói ösztöndíját Boldizsár Zsuzsa, a Kecskeméti Kortárs Kerámiaművészetért Alapítvány és a Kecskeméti Kortárs Művészeti Műhelyek Nonprofit Kft. alkotói ösztöndíját pedig Makai Mira vehette át.
A kiállításon mások mellett Geszler Mária, Lakatos Ábel, Pálinkás Dominika, Vida Judit, Boldizsár Gergely, Gellér Brúnó és Molnár Sándor alkotásait láthatja a közönség.
A szakmai zsűri az előző quadriennále óta eltelt időszak kerámia és porcelán művészetének mind teljesebb köréből választották ki a tárlat anyagát. A szervező JPM és a Dél-Pannon Múzeumokért Közhasznú Egyesület szándéka, hogy a kerámiabiennálék idén már ötven esztendőre visszatekintő hagyományát megőrizzék - áll az MTI-nek eljuttatott írásos összegzésben.
Forrás: mti