Univerzum címmel március 5-én a baranyai megyeszékhelyen, egy nappal később pedig Budapesten ad koncertet Boulanger, Sibelius és Holst műveiből és Kelemen Barnabás hegedűművész közreműködésével a pécsi Pannon Filharmonikusok zenekar (PFZ) - tájékoztatta az együttes az MTI-t.
A PFZ közleménye szerint a pécsi Kodály Központban, majd egy nappal később a budapesti Művészetek Palotájában elsőként Lili Boulanger, a 19. és 20. század fordulóján munkálkodó francia női zeneszerző Tavaszi reggel című műve csendül fel, majd Kelemen Barnabás hegedűművész közreműködésével Jean Sibelius sötét tónusú, szenvedélyes és romantikus hegedűversenye hallható.
A közleményben kitértek rá: a finn nemzetiségű Sibelius hegedűversenye a szerző életművének csúcsa, mely Brahms, Csajkovszkij, Bartók vagy Beethoven szintjére emelte fel a komponistát. Jelezték: Kelemen Barnabás saját értelmet és mondanivalót is társított az alkotáshoz.
A hegedűművészt idézve a kommünikében azt írták, hogy Sibelius műve azt a holdbéli tájat és hangulatot jeleníti meg, amely Finnországra jellemző az év nagy részében a rövid nappalok miatt. A művész hozzáteszi: hegedűverseny ezzel együtt helyenként spanyolos és tüzes, a legszenvedélyesebb zenék közé tartozó pillanatok is fellelhetőek benne.
Az est második felében a hatalmas zenekari apparátust felvonultató művet, Gustav Holst A bolygók című alkotását kelti életre a Pannon Filharmonikusok a zenekar vezető karmestere, Bogányi Tibor irányításával.
A mű sokat merített az antik görög istenek karakteréből, akiknek neveit az égitestek megörökölték. A bolygók között nem kapott helyet a Föld, hiszen bemutatása túltett volna egy szimfónián is - írták a közleményben.
Holst műve olyan jelentős alkotásnak tekinthető, mely remek lehetőséget ad arra a Pannon Filharmonikusoknak, hogy a darabon keresztül a komolyzenével még csak ismerkedni vágyók is bekapcsolódhassanak ebbe a világba.
A koncertekről további tájékoztatás és jegyinformációk találhatók a zenekar honlapján, a pfz.hu oldalon.