Valamennyi ingatlan tulajdonosának és rendelkezésre jogosultjának kötelezettsége a parlagfű elleni védekezés. Június 30-ig az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását meg kell akadályozni, ezt követően pedig ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenn kell tartani.
A parlagfű hazánk leggyakoribb gyomnövénye. Irtásának szükségességét nem csak az indokolja, hogy e növény virágpora több allergiás megbetegedés kiváltója, mint az összes többi allergén növényé együttvéve, hanem az általa okozott jelentős terméskiesés is.
Jelenleg Baranya megyében a parlagfű fejlettsége változatos képet mutat, ugyanakkor a legkorábban kelt növényeket illetően már virágbimbós állapotban van. A vegetáció mintegy tíz nappal tart előrébb az ilyenkor szokásosnál, így korai virágzásra kell számítani, ráadásul a csapadékos, meleg időben a kelés elhúzó és folyamatos.
Július 1-jét követően a védekezési kötelezettség teljesítését belterületen a jegyző, külterületen a járási hivatal ügyintézői ellenőrzik. Amennyiben az ellenőrzések során a védekezési kötelezettség nem megfelelő végrehajtását vagy elmaradását állapítják meg, hivatalból eljárás indul, amelynek keretében közérdekű védekezés elrendelésére kerül sor. A kényszerkaszálás és minden ezzel kapcsolatos hatósági feladat költsége a védekezést elmulasztót terheli. A vonatkozó jogszabály értelmében a hatóság a mulasztóval szemben minden esetben növényvédelmi bírságot szab ki. A növényvédelmi bírság és a közérdekű védekezés elrendelése során felmerült költségek határidőre történő meg nem fizetésük esetén köztartozásnak minősülnek, és az állami adóhatóság útján kerülnek behajtásra.
Bár harminchárom évet töltött el egy munkahelyen és nem gondolkodott a váltáson, a Paks II. projekt mégis elcsábította Bohus Róbertet, aki úgy gondolja: ennek a beruházásnak olyan nívója, hírneve van, amiért érdemes volt ezt a lépést megtenni. A cég programelem-felelőse tapasztalt projektmenedzserként került márciusban a két új blokk létesítését koordináló társasághoz.