2024.09.16, Hétfő
Egyetemi együttműködések keretében indultak új kutatási programok
Illusztráció: pixabay.com

Egyetemi együttműködések keretében indultak új kutatási programok

MTI

2020.12.19. 08:35

Együttműködési megállapodás jött létre a Széchenyi István Egyetemmel (SZE), a Szent István Egyetemmel (SZIE), a Szegedi Tudományegyetemmel (SZTE), a Pécsi Tudományegyetemmel (PTE), illetve az Óbudai Egyetemmel (ÓE).

Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) Titkárságának kezdeményezésére összesen öt egyetemi együttműködési megállapodás jött létre 2020-ban, amelyek keretében új kutatási projektek indultak összesen 540 millió forintos támogatással - közölte az ELKH az MTI-vel.

Az ELKH kezdeményezésére együttműködési megállapodás jött létre a Széchenyi István Egyetemmel (SZE), a Szent István Egyetemmel (SZIE), a Szegedi Tudományegyetemmel (SZTE), a Pécsi Tudományegyetemmel (PTE), illetve az Óbudai Egyetemmel (ÓE) - írják a közleményben.
A megállapodások eredményeként december 1-jétől kutatási projektek indultak, amelyekhez az ELKH Titkárság a 2021. november 30-ig tartó időszakra összesen 540 millió forintos támogatást biztosított.

Az SZE és az ÓE együttműködést a Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI), a SZTE együttműködést a Szegedi Biológiai Kutatóközpont (SZBK), a SZIE együttműködést az Agrártudományi Kutatóközpont (ATK), a PTE Szentágothai János Kutatóközpont (SZKK) együttműködést pedig a Természettudományi Kutatóközpont (TTK) vezeti - teszik hozzá.

Mint írják, a program fontos küldetése, hogy az eddigi sikeres Kiválósági Együttműködési Programok (KEP) szakmai értékelésére és tapasztalataira építve tudomány- és kutatásszervezési szempontból hatékonyabb kereteket biztosítson a bevont intézmények kutatói által javasolt témák kidolgozásához. Emellett a tervek szerint kiterjesztik a programot a hazai kutatóegyetemek körül kibontakozó innovációs ökoszisztémára is azzal a céllal, hogy támogassák az ELKH egyetemekhez közeli kisebb, ám bizonyos területeken jelentős eredményeket elérő kutatócsoportok integrálását.

"A kísérleti program fő célja, hogy növelje azoknak a nemzetgazdasági szempontból is fontos, ugyanakkor az ELKH kiemelt tudományos tématerületeibe jól illeszkedő kutatási projekteknek a számát, amelyekben előtérbe helyezik az eredmények hasznosulását. Ez fokozhatja a versenyt, és növelheti a KFI-együttműködések színvonalát is" - teszik hozzá a közleményben.

A tájékoztatás szerint az ELKH-SZTAKI-SZE együttműködés keretében 150 millió forintos támogatással indult kutatási program a nagy sebességű, alacsony késleltetésű kommunikációs technológiák (5G és 6G) társadalmi elfogadottságának növelésére, továbbá az iparban történő technológiai alkalmazásuk bővítésére irányul.
Az ELKH-SZTAKI-ÓE együttműködésben 100 millió forintos támogatással indult el a Kibermedikai rendszerek fejlesztése mesterségesintelligencia- és hibridfelhő-módszerekre alapozva című projekt.

Az ELKH-SZBK-SZTE együttműködés keretében pedig 120 millió forint támogatással két projekt indult, 60-60 millió forintos kerettel. Az egyik, a közlemény szerint, egy fotokémiai témájú alapkutatási program, a másik egy idegsejtekkel kapcsolatos projekt.
Az ELKH-TTK-PTE-SZKK együttműködés keretében négy olyan kutatási projektet támogatnak, amelyek a TTK és a Szentágothai János Kutatóközpont részben már elindított együttműködési területeire építenek.
Emellett 70 millió forintos támogatással indult el ELKH-ATK-SZIE együttműködés keretében az a Precíziós nemesítés a biztonságos élelmiszer-alapanyagért kutatási program, melynek célja különféle génszerkesztésen alapuló technológiák alkalmazása - közölte az ELKH.

Helyi hírekPécsi Tudományegyetemkutatásegyüttműködési megállapodás