Az első helyet a István utca szerezte meg 661 ezer forintos átlagos négyzetméterárral. A második helyen Teréz utca 536 ezer forinttal.
Az országos lakáspiacon százszoros különbségek vannak a legalacsonyabb és legmagasabb árak között az utcaszintű hivatalos adatok szerint. A legmagasabb, átlagosan 2 millió forintos négyzetméterár a budapesti Rózsadombon található Vérhalom utca nevéhez fűződik, a legalacsonyabb - 21 ezer forintos ár - pedig a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Rudabánya Árpád utcájához és a Bács-Kiskunban lévő Borotához tartozik.
Többek között ez derül ki az ingatlan.com legfrissebb, a KSH részletes adatain alapuló összeállításából, de kérdés, hogy Baranya megyében, melyek a legolcsóbb és legdrágább utcák és települések. Erre választ ad az elemzés, amely bemutatja azt is, hogy az idei kínálatban mely települések rendelkeztek a legalacsonyabb és legmagasabb árral.
Budapesten 644 ezer forint volt tavaly az eladott lakóingatlanok átlagos négyzetméterára, ami az egy évvel korábbi 627 ezer forintot 2,8 százalékkal haladja meg. A többi megyében 110-388 ezer forint volt az átlagos négyzetméterár, ez pedig 4,2-37,2 százalékkal múlja felül a 2019-re jellemző szintet. A lakásdrágulást jól mutatja, hogy a hivatalos adatok alapján Baranya megyében tavaly átlagosan 260 ezer forintos négyzetméteráron lehetett ingatlant vásárolni, pedig 2019-ben még csak 233 ezer forint volt az egy négyzetméterre jutó átlag. Ez éves szinten 11,6 százalékos növekedésnek felel meg.
Az ingatlan.com adatai szerint a fővároson kívüli megyék piaca jobban vészelte át a koronavírus-járvány negatív hatásait, és erősebb alapokról vág neki az újabb élénkülésnek. “Az utóbbi időszakban kétsebességessé vált a használt lakások országos piaca. 2019 második felében, majd a koronavírus-járvány hatására 2020 elején megtorpant a korábban tempósan bővülő budapesti lakáspiac és nehezen indult újra az idén. Ezzel szemben a fővároson kívüli piac nagy részén is élénk maradt a lakáspiac és folytatódott a korábban elindult drágulás” - mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. Hozzátette: A járvány előtti időszakban, 2015 és 2019 között az országos használtlakás-piacon belül a megyeszékhelyeken mérsékelten nőtt, a kisebb városokban és községekben ütemesen emelkedett a forgalom, miközben a fővárosban évről évre csökkent.
A hivatalos utcaszintű adatok szerint a múlt év során Baranya megye legdrágább utcái mind Pécsről kerültek ki. Az első helyet a István utca szerezte meg 661 ezer forintos átlagos négyzetméterárral. A második helyen Teréz utca 536 ezer forinttal, a harmadikon Boszorkány út 488 ezer forinttal. A top 10-ben szerepel még a megyeszékhely Lotz Károly, Nagymeszes dűlő, Hársfa út, Árnyas liget, Haas Mihály tér, Fellbach utca, Angster József utca 438-484 ezer forinttal.
A legolcsóbb kategóriában nemcsak utcák szerepelnek, hanem akár teljes települések is. A Baranyában tavaly Komló Kazinczy Ferenc utcájában volt a legalacsonyabb az átlagos négyzetméterár 27 ezer forintot tett ki. Emellett a sellyei Mátyás király utcához, a pécsi Hősök teréhez és Kórház utcához, valamint Mágocs településhez tartoztak alacsony 37-57 ezer forintos négyzetméterárak.
Az ingatlan.com azt is megnézte, hogy mely baranyai településeken kínálták a legdrágábban és legolcsóbban a lakóingatlanokat, sor-, iker- és családi házakat, valamint lakásokat.
A listát Almamellék vezeti 582 ezer forintos értékkel. A következő a sorban Hásságy 537 ezer forint, majd Sárok 485 ezer forinttal. A tízes megyei rangsorban helyet kapott még Kozármisleny, Óbánya, Bicsérd, Pécs, Boda, Kovácsszénája, Orfű, ezeken a településeken 350-456 ezer forintért kínálták a lakóingatlanok négyzetméterét.
A megye legolcsóbb települése Sumony és Hirics 20-20 ezer forintos átlagos négyzetméterárral. Emellett még Márok, Drávaiványi, Siklósbodony sorolható a legalacsonyabb árú települések közé 23-27 ezer forinttal.