2024.11.24, Vasárnap

A Szovjetunióba elhurcoltak emlékévében készült filmeket vetítik Pécsett

MTI

2018.03.08. 06:00

A kommunizmus és a diktatúrák bűneire való emlékezés fontosságát hangsúlyozta a kultúráért felelős államtitkár a Szovjetunióba elhurcoltak emlékévében készült filmeket bemutató pécsi vetítéssorozat szerdai kezdőnapján.

Hoppál Péter a pécsi Uránia moziban Hajduk Márta Kárpátaljai tragédia című dokumentumfilmjének vetítése előtt mondott beszédében úgy fogalmazott: "a feledés biztosan az ellenségünk, ehelyett (.) a múlt feltárása a barátunk".

Andrásfalvy Bertalan néprajztudóst idézve arról beszélt, hogy a magyarság 1980-as években indult "demográfiai mélyrepülése" a ki nem mondott történetek és az elfojtott traumák következménye.

A politikus az akkori történelmi eseményeket felidézve megemlékezett a holokauszt áldozatairól, majd hozzátette: nem sokkal később a kommunista diktatúra is "vagonra pakolta" az embereket. "A traumáról, Recskről és a gulágról, a haza nem tértekről hallgatni kellett" - mondta Hoppál Péter, aki példaértékű vállalásnak nevezte a pécsi vetítéssorozatot.

A filmeseket, alkotókat méltatva az államtitkár hangsúlyozta: a magyar kormány azért kezdeményezte a Gulág-emlékévet, hogy "létrejöjjenek azok találkozások, programok és filmek, amelyek ezt traumát feldolgozni képesek".

A pécsi Német Kör által szervezett márciusi vetítéssorozat célja, hogy az emlékévben készült dokumentum- és játékfilmek bemutatásával megismertessék a közönséget az 1944 és 1949 közötti időszak eseményeivel.

A sorozat keretében a filmszínházban levetítik Rozsnyai Ilona Kicsi munkán a Kaukázusban és A Gupvi-lágerek foglyai című dokumentumfilmjeit, Zsigmond Dezső A sátán fattya című televíziós filmjét és Szász Attila Örök tél című játékfilmjét.

PécsKultúraemlékévelhurcoltakkommunizmusvetítésSzovjetuniódiktatúradokumentumfilmNémet Kör