A Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ 2018-ban újabb európai uniós és hazai pályázati forrásokból teheti még korszerűbbé és hatékonyabbá a betegellátást.
A beruházások révén az egészségügyi humánerőforrás fejlesztése és képzése, a betegbiztonság növelése, a mesterséges megtermékenyítés és az ápolás körülményeinek javítása, valamint ultramodern diagnosztikai eszközök beszerzése történhet meg a közeljövőben.
A Pécsi Tudományegyetem öt pályázat kedvezményezettjeként összesen csaknem 1,6 milliárd forintnyi támogatást használhat fel az egészségügyi fejlesztéseihez. Erről beszélt a szerdai sajtótájékoztatón Dr. Tóth Kálmán, a Pécsi Tudományegyetem tudományos és innovációs rektorhelyettese, Dr. Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériuma kultúráért felelős államtitkára, a térség országgyűlési képviselője, Dr. Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar dékánja és Dr. Sebestyén Andor, a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ elnöke.
A sajtótájékoztatón elhangzottak szerint a Klinikai Központ célja, hogy az általa ellátott betegek kivizsgálása és gyógyítása a lehető legjobb körülmények között valósulhasson meg. Az ennek érdekében benyújtott, a betegbiztonság növelését célzó pályázatok az infekciókontroll tevékenység hatékonyságának fejlesztése révén valósulnak meg. Ennek során a potenciális fertőzési források beazonosítása, a helyi fertőzés-megelőzési stratégiák, izoláció szabályainak fejlesztése, a fertőtlenítés és sterilizálás folyamatok szabályozása, a fertőzések továbbvitelének megakadályozása tehető még hatékonyabbá az új, modern készülékekkel és a központi hálózati vízellátó fertőtlenítő automata berendezés üzembe helyezésével.
A humánerőforrás-fejlesztés pályázat keretében a sürgősségi és az egynapos ellátásban dolgozók létszámát bővítik.
A szakmai továbbképzések során a hiányszakmákban dolgozó szakorvosokat és szakdolgozókat képeznek majd. Az Általános Orvostudományi és az Egészségtudományi Karokon tanuló hallgatók skill, illetve szimulációs gyakorlatokon vehetnek részt, és az orvostudományi képzésben résztvevők egy részének a háziorvosi alapellátásban történő foglalkoztatása is megvalósulhat.
A korszerű ultrahang készülékek vásárlásával az urológiai műtőben használt laparoszkópos ultrahang berendezést cserélik le, illetve a kardiológiai diagnosztika során eddig nem alkalmazott érvizsgálat elvégzésére nyílik majd lehetőség.
Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő és az Emberi Erőforrások Minisztériuma által közösen meghirdetett pályázat öt fő részből tevődik össze:
A mesterséges megtermékenyítések kategóriájába tartozó lombikbébi eljárásban (IVF) már eddig is komoly eredményeket ért el a PTE, aminek sikerét tovább növelhetik a pályázat keretében beszerzendő eszközök. Emellett az egynapos ellátások, a technológia igényes és az ún. „HiTech” diagnosztikai eszközökhöz kapcsolódó eljárások fejlesztése érdekében a Gyermekgyógyászati Klinika fül-orr-gégészete, a Reumatológiai és Immunológiai Klinika fizikoterápiás részlege, a Traumatológiai és Kézsebészeti Klinika műtője és az Urológiai Klinika kapnak új felszerelést, valamint az aneszteziológiai és az intenzív terápiás ellátás válik még biztonságosabbá ultrahang készülékek és gépi lélegeztetők beszerzésével. A betegek komfortjának növelését szolgálja az új, többfunkciós, állítható betegágyak beszerzése.