Fedezze fel a múlt ragyogását a városban, ahol a történelem fénye vezeti az utat.
Pécsnek az elmúlt évezredekben számos „fénykorszaka” volt, amelyek mind mély nyomot hagytak a város kollektív emlékezetében, és máig meghatározzák egyedülálló atmoszféráját - írja a Janus Pannonius Múzeum.
Fedezd fel te is a múlt ragyogását ebben az örök városban, ahol a történelem fénye vezeti utadat!
Ha a FÉNYfesztivál forgataga mellett napközben szeretnék megismerni Pécs és Baranya „genius loci"-ját vagyis a „hely szellemét”, akkor irány Pécs múzeumának új kiállítása: Rédli Mátyás és Toldi Ildikó kollégáink élmény–tárlatvezetésen mutatják be azon korszakokat, amikor igazán menő volt pécsinek lenni.
Mikor? 2025. július 4-e péntek 16.00–17.45-ig.
Hol? A város új „gravitációs pontján”, a Széchenyi tér 12-ben a dzsámi mögött található A hely szelleme - Genius Loci kiállításban.
A tárlatvezetést ajándékba adjuk, a belépőjegyet kell csak a pénztárban megvásárolni.
Kérünk szépen egy rövid regisztrációt, a férőhely limitált!
___
A természeti jelenségeket gyakran jellemzi egyfajta dichotómia vagy ciklikus váltakozás, mint például a fény és az árnyék játéka. Ez alól az emberi társadalmak története sem kivétel. Ha végigtekintünk Pécs gazdag múltján, láthatjuk, hogy voltak kifejezetten fényesebb, illetve átmenetileg halványabb korszakai.
A város környéke már az őskor óta lakott, de az első, igazán gazdagon dokumentálható fénykor a mintegy hatezer évvel ezelőtti lengyeli kultúra nevéhez fűződik. Ennek a korszaknak a finoman megmunkált tárgyi emlékei „A hely szelleme” című állandó kiállítás időszalagján csodálhatók meg.
Az ókori Sopianae városának időszakából származnak az UNESCO-világörökség részét képező ókeresztény sírkamrák, amelyek a kora kereszténység hitének és művészetének máig figyelemre méltó lenyomatai. Bár a népvándorláskor évszázadai mintha homályba borították volna ezeket az emlékeket, a középkorban mégis erre a szilárd alapra épülve vált Pécs a Szent István-i magyar állam egyik első püspöki székhelyévé, majd az ország első egyetemének otthonává, amely a tudás fáklyájaként világított az országban.
A város újkori történetének valódi aranykora a 19. század második felében kezdődött, amikor Pécset „magyar Manchesterként” is emlegették. A modern gyáripar egyik fellegvárának korszakát olyan nevek fémjelezték, mint a Zsolnay-kerámia eozin mázának jellegzetes fénye, a Littke-pezsgő csillogó buborékai, a Hamerli-kesztyű eleganciát sugárzó minősége, vagy az Angster-orgona fenséges hangjai.
Pécsnek az elmúlt évezredekben tehát számos „fénykorszaka” volt, amelyek mind mély nyomot hagytak a város kollektív emlékezetében, és máig meghatározzák egyedülálló atmoszféráját. Fedezd fel te is a múlt ragyogását ebben az örök városban, ahol a történelem fénye vezeti utadat!
-
Várhatóan szeptemberben zárul a felújítási, értékmegőrzési és egyben értékteremtési projekt, amelyről egy nyílt nap alkalmából beszélgettünk Nagy Edittel, a Market Építő Zrt. szponzorációs és CSR-vezetőjével.