Csaknem 3,4 milliárd forintos európai uniós forrásból finanszírozott projekt indult a Pécsi Tudományegyetemen (PTE), a felsőoktatási intézmény nyolc karának és klinikai központjának részvételével. A projekt a nemzeti intelligens szakosodás alapú kutatási és innovációs stratégia (S3) megvalósítását szolgálja.
A PTE Szentágothai János Kutatóközpontjában kedden tartott projektindító előtt Tóth Kálmán, az egyetem tudományos és innovációs rektorhelyettese újságírókkal közölte: a program az országosan meghatározott S3 stratégia mellett tartalmazza a pécsi egyetem hosszú távú intézményfejlesztési tervének legfontosabb elemeit is.
Ismertetése szerint az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program (EFOP) keretében 2021 júliusáig megvalósuló projekt keretében az egyetem nyolc karát, klinikai központját, illetve több tucat kutatócsoportját fejlesztik.
Tóth Kálmán kiemelte: a januárban indult program elsősorban az orvos-, az egészség- és az élettudományi területeket, a természettudományi és a műszaki tudományterületeket, valamint a társadalomtudományokat érinti. Annak fontos elemének nevezte a kutatói utánpótlás biztosítását, a fiatal doktorandusz hallgatóknak a PTE kutatói állományába történő beépítését.
Az eseményen kiosztott írásos összegzés szerint a pályázat eredményeként a kutatói utánpótlást támogató programokban várhatóan 450 ember vesz részt, illetve a doktori fokozatszerzések számát a PTE csaknem kétszázzal növelné.
Tóth Kálmán szólt arról is, hogy a pályázat másik fontos eleme a PTE nemzetköziesítése, illetve a vállalkozó egyetem szemlélet erősítése és gyakorlati megvalósítása. Utóbbira kitérve felidézte: a kormányzati elképzelések szerint a felsőoktatási intézmények bevételének "nem jelentéktelen részét" kellene biztosítania saját vállalkozási tevékenységekből.
Az S3 stratégia megvalósításáról a rektorhelyettes azt mondta, elsősorban az orvostudomány, az egészségtudományok, a természettudomány és a műszaki tudományok, valamint az informatika és a környezetipar területeinek fejlesztésével azon diszciplínákat kívánják támogatni, amelyek "előreviszik az ország gazdaságát".
Tóth Kálmán hozzátette: a gazdaságfejlesztés, az élhető környezet és a népesség öregedésének problémaköreit vizsgáló társadalomtudományi területek is bevonhatóak az S3 stratégia megvalósításába.