2024.11.01, Péntek
Pilótákat lézerrel zavaró támadók ellen fejlesztenek speciális eszközt a PTE-n
pixabay..com

Pilótákat lézerrel zavaró támadók ellen fejlesztenek speciális eszközt a PTE-n

univpecs.com

2024.10.31. 10:00

A Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Kar, valamint Műszaki és Informatikai Kar munkatársai egy ipari partnerrel együttműködésben a repülőgépek pilótáit lézerrel zavaró támadók detektálására fejlesztenek speciális eszközt.

Ma már széles körben lehet vásárolni lézeres mutatókat és mutatópálcákat, melyek illetéktelen kezekben akár veszélyesek is lehetnek. Amint a Pécsi Tudományegytem írja: Az eszköz típusai széles skálán mozognak, a hétköznapok során használt, kis teljesítményű készülékektől, az egészségügyben és az iparban használatos nagy teljesítményű lézerekig. Magyarországon ezeket egy hivatalos szabványnak megfelelően több osztályba sorolják.
Azokhoz a mutatópálcákhoz vagyunk szokva, amelyeket az oktatók használnak a tanórákon, de

 létezik olyan típus is, mely már 10 méterről képes kiégetni a falat, vagy meggyújtani egy gyufát.

Vagyis ezeknek az eszközöknek hihetetlen energiája van, és akár 18 kilométerről is képesek eltalálni egy repülőgépet.” – mondja dr. Pirkhoffer Ervin, a PTE Természettudományi Kar Földrajzi és Földtudományi Intézet egyetemi docense.
Az elmúlt években sajnálatos módon elszaporodtak azok az esetek, amikor magánszemélyek ezeknek az eszközöknek a segítségével próbálják megzavarni a számukra nem kívánatos légiforgalmat oly módon, hogy belevilágítanak a pilóták szemébe.

 Évente nagyjából 60 000 ilyen esetet regisztrálnak világszerte. 

„Ez különösen akkor veszélyes, ha a repülőgépen csak egy pilóta van, aki néhány percre elveszíti a látását, de az is előfordul, hogy valakinek véglegesen sérül a szeme, vagy nem tudja letenni a gépet. De gondoljunk bele abba az esetbe, amikor ez nem egy Pécs-Pogány méretű repülőtéren történik, hanem San Franciscóban, ahol percenként szállnak fel-le a gépek. Ott, ha egy pilóta elveszíti az uralmát a repülő felett, akár egy másik járatba is beleütközhet” – hangsúlyozza Pirkhoffer Ervin.

Helyi hírekrepülőgépPécsi Tudományegyetemlézerkutatás