2024.12.04, Szerda

kutatás

Csúcstechnológiás gép szolgálja a gének vizsgálatával foglalkozó kutatókat Pécsen

2021.10.13

Helyi hírek

A gének feltérképezésére alkalmas olyan rendszer jött létre Pécsen, amely Közép-Európában csak Prágában és Bécsben működik.

Az idegrendszert érintő krónikus betegségek hatékonyabb kezelését szolgálja három magyar intézmény kutatási programja

2021.10.03

Aktuális

A kutatások során a látás, a depresszió, az agyi jutalmazó rendszerek területén, illetve az olyan ismertebb agyi megbetegedések, mint az Alzheimer- és a Parkinson-kór, a demencia, a sclerosis multiplex, valamint az epilepszia kapcsán vizsgálták a gyulladásos folyamatokat.

Mitokondriális betegségeket célzó gyógyszerfejlesztési program zárult a Pécsi Tudományegyetemen

2021.08.04

Helyi hírek

Mitokondrium károsodása az eredeti okoktól függetlenül beindíthat egy olyan folyamatot, amely a sejt elpusztulásához és a beteg halálához vezet.

A Balatonban kimutatható hormonmaradványoknak a vízi ökoszisztémára gyakorolt hatását vizsgálták

2021.06.11

Aktuális

A vizsgálat eredményeiről szóló tanulmányokat a Pannon Egyetem és a Pécsi Tudományegyetem munkatársaival közösen az Environmental Science and Pollution Research és a Science of the Total Environment című szaklapokban publikálták.

Cetbiológus és sarkkutató is előadást tart a diákoknak szóló eseményen

2021.04.14

Országos hírek

Online rendezik meg idén a Lányok Napját.

Szennyvizek és szennyvíziszapok hasznosítására dolgozott ki új megoldásokat több egyetem

2021.04.04

Aktuális

Az SZTE kutatói a Miskolci Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem és a Soproni Egyetem szakembereivel együttműködve hoztak létre tematikus kutatói hálózatot.

Egyetemi együttműködések keretében indultak új kutatási programok

2020.12.19

Helyi hírek

Együttműködési megállapodás jött létre a Széchenyi István Egyetemmel (SZE), a Szent István Egyetemmel (SZIE), a Szegedi Tudományegyetemmel (SZTE), a Pécsi Tudományegyetemmel (PTE), illetve az Óbudai Egyetemmel (ÓE).

Pécsen is megjelent a tigrisszúnyog

2020.11.03

Helyi hírek

A rovarok számos vírust képesek meghonosítani, alkalmazkodóképesek és szaporák, ezért folyamatos monitorozásuk kiemelten fontos.

Virológiai és reprodukciós intézet nyílt Pécsen

2020.09.28

Helyi hírek

Az állam tizenhét nemzeti laboratórium és egy kutatólaboratórium kialakítását, működésének megkezdését támogatja a idén tizennégymilliárd forinttal.

Zeneipari háttérmunkások helyzetéről készül felmérés

2020.09.01

Helyi hírek

A felmérés eredetileg augusztus 31-én zárult volna, de a dátumot szeptember 15-re módosították.

A mohácsi csata emléknapján bemutatják az ütközet kutatásának tudományos eredményeit

2020.08.27

Helyi hírek

A mohácsi csata emléknapján, augusztus 29-én könyvbemutatót tartanak a Bölcsészettudományi Kutatóközpont (BTK) és a Pécsi Tudományegyetem (PTE) szervezésében a mohácsi Kanizsai Dorottya Múzeumban.

A halálozások csökkentése érdekében összehangolja tevékenységét három vidéki egyetem

2020.07.07

Aktuális

Az akut hasnyálmirigygyulladás, az agyérkatasztrófa, illetve a szívinfarktus és hirtelen szívhalál kezelése kapcsán fog össze egy csaknem másfél milliárd forintos, uniós támogatásból megvalósuló projekt keretében három vidéki felsőoktatási intézmény - közölte a Pécsi Tudományegyetem (PTE) az MTI-vel.

Gondolkodó protézistől a beton újrahasznosításáig - Mérnökök és orvosok kutatási-innovációs együttműködése a Pécsi Tudományegyetemen

2020.06.09

Aktuális

A leginnovatívabb mérnöki és orvosi szakterületek tudását egyesítő, hosszú távú kutatási projektet indított útjára a Pécsi Tudományegyetem. Testreszabott, mesterséges intelligenciával „tanított” művégtagok, háromdimenziós nyomtatással készülő csont- és porcpótlások vagy az elektromos készülékek által kibocsátott sugárzások hatásának mérése – csak néhány ízelítő a kutatott területek közül. A Tématerületi Kiválósági Programban a hétköznapi életminőségünket javító és a betegek gyógyulási esélyeit növelő fejlesztéseken mérnökök és orvosok közösen dolgoznak.

A fogyasztói magatartások kutatásával foglalkozó központ kezdte meg működését a Pécsi Tudományegyetemen

2020.01.29

Aktuális

A fogyasztói magatartások kutatásával foglalkozó központ kezdte meg működését a Pécsi Tudományegyetemen. Egyebek mellett szemüvegbe épített, a szem mozgását követő kamera is segíti a Pécsi Tudományegyetem (PTE) közgazdaságtudományi kara munkatársainak kutatásait - tájékoztatta a PTE az MTI-t.

Egészségügyi innovációs napokat rendeznek Pécsen és Budapesten

2019.11.06

Aktuális

Az egészségügyi innovációt ösztönzi az egyetemi hallgatók körében az innovációs napok (iDays) eseménysorozata, amely kedden kezdődött meg a Pécsi Tudományegyetemen, csütörtökön pedig Budapesten, a Semmelweis Egyetemen folytatódik.

Természetjárók segítségét kérik pécsi szakemberek egy kiszáradó vízfolyásokat feltérképező kutatáshoz

2021.10.07

Helyi hírek

A DRYRivERS applikáció segítségével bárki dokumentálhatja a vízfolyások aktuális állapotát, pusztán a helyet kell megadni, ki kell választani a mederben tapasztalható aktuális állapotot és készíteni egy fotót.

Több mint kétezer programmal várják az érdeklődőket pénteken a Kutatók éjszakáján

2021.09.24

Országos hírek

Az egyetemek mellett kutatóintézetek, múzeumok, levéltárak és több cég is készül programokkal a Kutatók éjszakájára.

Ultragyors fizikai folyamatokat vizsgáló kutatási program zárult le három tudományegyetemen

2021.07.19

Helyi hírek

A három legnagyobb vidéki egyetem jelentős kutatási potenciállal és nemzetközileg elismert eredményekkel rendelkezik az ultragyors lézerek kutatás-fejlesztése és alkalmazása terén, azonban szükség volt a kutatások továbbfejlesztésére, a szükséges erőforrások koncentrálására.

A halálozások csökkentése érdekében végzett kutatásokat három vidéki egyetem

2021.04.20

Aktuális

A kutatások a heveny hasnyálmirigy gyulladás, az agyi érkatasztrófa és a szívelégtelenség, mint kiemelt halálozási mutatóval járó betegség túlélési esélyét célozták.

A covid alatti fogyasztói szokásokat kutatta a PTE

2021.04.05

Aktuális

2020 márciusában komplex kutatássorozatba kezdtek, melynek során a COVID19 járvány okozta fogyasztói és vásárlói magatartásváltozásokat vizsgálták.

Katasztrófák megelőzését szolgáló kutatások zajlanak a pécsi egyetem műszaki karán

2021.02.24

Helyi hírek

A korszerű vizsgálatoknak köszönhetően a jövőben akár a 2010-ben bekövetkezett ajkai vörösiszap-katasztrófához vagy a 2018-as genovai hídleszakadáshoz hasonló balesetek előrejelzésére is lehetőség nyílhat.

Sport- és egészséggazdasági kutatások három hazai egyetemen

2020.11.29

Helyi hírek

A sport- és egészséggazdaság a világ legdinamikusabban fejlődő ágazata, amely mérhetően járul hozzá az országok GDP-jéhez - jelentette ki Bács Zoltán, a Debreceni Egyetem (DE) kancellárja a három hazai egyetem - a debreceni mellett a Pécsi Tudományegyetem és a Széchenyi István Egyetem - kutatóinak részvételével 2017 óta tartó kutatási projekt pénteki zárórendezvényén a cívisvárosban.

Orvosdiagnosztikai fejlesztésben működik együtt a Pécsi Tudományegyetem és a 4iG Nyrt.

2020.10.10

Helyi hírek

A projekt keretében világújdonságnak számító bioinformatikai elemző programcsomag jön létre.

Drónok segíthetik a parlagfűvel borított területek és a járműforgalom vizsgálatát

2020.09.18

Helyi hírek

A jövőben várhatóan a drónok is szerepet kapnak a városok, az épületek felügyeletében, mint ahogy a forgalmi helyzetek, a forgalmi dugók figyelését is részben ilyen berendezésekkel oldják meg.

Koronavírus: hatékonyan támogatják a védekezést a hazai kutatás-fejlesztési projektek

2020.08.28

Országos hírek

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) a koronavírus elleni védekezés részeként 25 kutatás-fejlesztési projekt támogatását biztosítja, amelyek a magyar kutatói élvonal szaktudására építve mérséklik a járvány egészségügyi és gazdasági kockázatait. A fejlesztők képviselői Palkovics László innovációs és technológiai miniszter vezetésével online ülésen tekintették át az elért eredményeket 2020. augusztus 27-én. A beszámolók alapján a kapcsolódó feladatokra első körben tavasszal elkülönített 3 milliárd forintból támogatott projektek megvalósítása a tervek szerint halad.  

Új kutatási eredmények a mohácsi csata idejéről

2020.08.24

Aktuális

Az 1526-os mohácsi csatát az emlékezetben megőrződött augusztus 29. helyett valójában szeptember 8-án vívhatták meg a magyar és az oszmán seregek - számolt be erről és kutatásuk más új eredményeiről is a Szigetvár melletti Szulejmán-sírkomplexum kutatását vezető Pap Norbert, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) történeti földrajz professzora az MTI-nek.

Szúnyogok és kullancsok által terjesztett vírusokat is kutatnak a PTE virológusai

2020.06.11

Aktuális

A pécsi virológusok folyamatosan kutatják azokat az állatokról emberekre terjedő vírusokat, amelyek a mindennapokban is potenciális veszélyt jelenthetnek.

Kutatók dolgoznak a mohácsi csata feltételezett helyszínén Udvar közelében

2020.04.29

Kultúra

A Magyar Tudományos Akadémia által finanszírozott kutatáson a Pécsi Tudományegyetem és az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont munkatársai dolgoznak a mohácsi csata feltételezett helyszínén.

A fehérjék szerepét vizsgálják a pécsi és a debreceni egyetem kutatói

2019.12.19

Aktuális

A fehérjék daganatos elváltozások kialakulásában betöltött szerepét is vizsgálják a pécsi és a debreceni egyetem munkacsoportjai egy több mint egymilliárd forintos uniós támogatású kutatás keretében - közölte a Pécsi Tudományegyetem (PTE) csütörtökön az MTI-vel.

A ritka rákos megbetegedések nemzetközi kutatásában vettek részt a PTE kutatói!

2019.09.20

Aktuális

A Pécsi Tudományegyetem (PTE) Orvosi Genetikai Intézetének kutatói, valamint Európa-szerte további harmincnégy szervezettől több mint ötven kutató és szakember egyeztetett Belgiumban a közelmúltban a „Közös akció a ritka rákbetegségben szenvedőkért” (JARC) európai uniós projekt előrehaladásáról és eredményeiről. A projekt az Európai Bizottság Horizon 2020 programjának finanszírozásában valósul meg.